Stacja narciarska z kolejką gondolową i 2,5km trasą narciarską, mnogość wyciągów orczykowych oraz Izerski Szlak Cietrzewia dla narciarzy biegowych przemawia w tym temacie sama za siebie. Ale czy wiecie Państwo, że Świeradów już 100 lat temu podczas zimy nie było mowy o nudzie.
Dawny Świeradów uznawany był za centrum zimowych atrakcji i posiadał nawet własną skocznię narciarską – drugą co wielkości w ówczesnych Niemczech. W 1925 roku, na terenie Bad Flinsberg funkcjonowała skocznia narciarska im. Grafa Gottharda, która pozwalała na skoki na 50m. Dziś niestety nie ma po niej śladu, ale w internecie można znaleźć mnóstwo zdjęć i świadectw jej ówczesnej świetności.
Kolejnym sportem zimowym szeroko propagowanym w Uzdrowisku był zjazd na saniach rogowych. W XVIII wieku były one głównie używane do zwózki drewna z wysokich partii Gór. W pierwszej połowie XIX wieku, z inicjatywy miejscowego lekarza odbyły się tu pierwsze zawody zjazdowe na tych właśnie saniach. Dyscyplina zyskała ogromne uznanie wśród miejscowych, którzy stworzyli klub sportowy, propagując tę aktywność. Już w drugiej połowie XIX wieku była ona na porządku dziennym.
W 1919 roku Towarzystwo Sportów Zimowych zarejestrowało na terenie Bad Flinsberg klub sportowy, a Hrabia Schafftsgotsch ufundował im z tej okazji pierwszy tor saneczkowy. Miał on 2,5km długości, rozpoczynał się na Stogu Izerskim i kończył w dzisiejszym Parku Zdrojowym. Dziś w jego miejscu znajdziecie drogę prowadzącą na Stóg Izerski.
Dawny Świeradów posiadał również:
- tor bobslejowy o długości 1850m. Naturalna „rynna” była jeszcze w użytku w latach 80tych XX wieku.
- lodowisko
- naturalne i sztuczne tory slalomowe
- „boisko” do hokeja na lodzie
- tor do Skijöring (sport zimowy polegający na wyścigu na śniegu narciarzy ciągniętych przez zwierzęta- konia lub psi zaprzęg)
- miejsce do Eisschießen – lodowego strzelania (stary sport ludowy, który obecnie można porównać do Curlingu).
- W dawnym Bad Flinsberg, co roku w lutym, organizowano zimowe igrzyska, w których brali udział miejscowi i przyjezdni sportowcy, rywalizując we wszystkich dyscyplinach uprawianych w mieście.
Jak widać, poprzedni mieszkańcy miasta nie próżnowali ciesząc się zimą równie mocno jak my teraz.
Miasto i jego włodarze wciąż mocno inwestują w zimę, co roku stwarzając nowe atrakcje i możliwości zimowych aktywności.
A gdybyście chcieli zobaczyć, jak wyglądała dawna skocznia narciarska i zima w Świeradowie na przełomie XVIII I XIX wieku, zajrzyjcie do galerii dostępnej w serwisie polska.org, lub zawitajcie do miejscowej Świeradowskiej Izbie Pamięci, w której zbiorach znajduje się wiele starych fotografii i perełek z tego okresu.