"Sanus per aquam" (SPA) to starożytna łacińska maksyma, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zdrowy dzięki wodzie”.
Zaufaj terapeutycznej mocy wody!
Jodowo - bromowe
Terapeutyczne kąpiele jodowo-bromowe pozytywnie wpływają na regulację ciśnienia tętniczego oraz krążenia. Stosowane są przy terapiach mających na celu usprawnienie narządu ruchu, m.in. w chorobach reumatycznych i bólach stawów. Dermatolodzy zalecają stosowanie kąpieli jako element kuracji w przebiegu łojotoku oraz łuszczycy. Wykazano także pozytywny wpływ roztworu soli jodowo-bromowej na podnoszenie odporności organizmu.
Radoczynne
Kąpiele radoczynne to zabiegi wykorzystujące wpływ promieniowania jonizującego na zdrowie. Radon posiada właściwości rozszerzające naczynia oraz poprawiające ukrwienie narządów wewnętrznych. Kąpiel radonowa zwiększa intensywność procesów biologicznych i potęguje produkcję hormonów tropowych przysadki.
4 - komorowa
Kąpiel 4-komorowa to zabieg elektroleczniczy, w którym części ciała tj.: kończyny górne i dolne zanurzone w 4 wanienkach z ciepłą wodą, gdzie są poddawane działaniu prądu stałego. Działanie czterokomorowej kąpieli elektryczno-wodnej zależy od kierunku przepływu prądu. Wskazaniami są niedowłady, nerwobóle i zwyrodnienia stawów.
Kąpiel kwasowęglowa to zabieg z wykorzystaniem wody ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który ulega wchłanianiu przez skórę i układ oddechowy. Aby przygotować kąpiel, należy wymieszać wodę z bezwodnikiem kwasu węglowego. Dwutlenek węgla powoduje zmniejszenie odczucia temperatury wody i poprawę komfortu podczas zabiegu, dlatego kąpiele kwasowęglowe nie powodują dyskomfortu związanego z odczuciami fizycznymi pacjenta w czasie trwania terapii.
W terapii można stosować stosunkowo niską temperaturę wody: od 32 do 35°C. Jest to istotne w przypadku pacjentów, u których cieplejsze kąpiele są niewskazane ze względów medycznych, np. u osób z wysokim ciśnieniem lub zaburzeniami krzepliwości bądź chorobami serca. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu, wywołuje w organizmie zmiany (rozszerzenie naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych).
Ze względu na te właściwości, kąpiele kwasowęglowe zalecane są pacjentom cierpiącym na żylaki i inne problemy z krążeniem krwi. Zabiegi korzystnie wpływają na kondycję układu krążenia, którego działanie jest zaburzone np. w przebiegu cukrzycy.
Uzdrowisko Świeradów-Zdrój słynie z doskonałej wody pitnej. Picie wód mineralnych pozytywnie wpływa na wydzielanie kwasów żołądkowych, dzięki czemu pobudza przewód pokarmowy i usprawnia jego działanie. Ponadto wody mineralne obniżają poziom cukru we krwi. Odnotowuje się także korzystne oddziaływanie na pracę układu krwionośnego. Woda mineralna może być stosowana jako woda pitna, a także do kąpieli, inhalacji, irygacji i okładów miejscowych.
Zawartość pierwiastków takich jak magnez, żelazo i fluor uzupełnia te składniki w diecie. Dzięki temu organizm szybciej wraca do równowagi i efektywnego uruchomienia naturalnych zdolności naprawczych oraz procesów regeneracyjnych.
Na kurację wodą pitną zapraszamy naszych Gości do Domu Zdrojowego oddalonego od Park Hotelu o około 200 m. Może to być doskonała okazja do spaceru, który ma dobroczynny wpływ na cały organizm. Taka umiarkowana aktywność fizyczna poprawia krążenie i ogólną sprawność, a także wpływa na poprawę działania układu pokarmowego. Gwarantuje także dobry nastrój, dotlenienie i miłe spędzenie czasu w pięknej okolicy uzdrowiska.