Jeśli góry to nadal za nisko, zapraszamy do odwiedzenia wież widokowych dostępnych w Świeradowie - Zdroju i okolicach. A jest ich aż 4! Widoki zapierają dech w piersiach, a i wycieczka do wież posiada mnóstwo zalet.
Najwyższa wieża widokowa w Europie oddana do użytku latem 2021 roku. Wieża ze ścieżką spacerową o długości 799 m zakończona jest tarasem widokowym ze szklaną podłogą, umiejscowionym na wysokości 56,6 m.
Projekt zakładał stworzenie wieży na kształt obiektu przygodowo - poznawczego, którego celem jest umożliwienie podziwianie okolicznych widoków z perspektywy lotu ptaka. Konstrukcja oferuje również kilka dodatkowych atrakcji takich jak przełaźnia linowa, zjeżdżalnia oraz sieć relaksacyjna.
Wykonana z wytrzymałego drewna modrzewiowego, wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie została oddana do użytku dla odwiedzających w listopadzie 2019 roku. Wiele lat wcześniej, jej dokładnie w tym samym miejscu wznosiła się jej poprzedniczka, która niestety nie przetrwała próby czasu.
5 metrów wysokości pozwala na wzniesienie się ponad korony drzew i podziwianie pięknej panoramy Świeradowa - Zdroju z dwóch tarasów widokowych. Miejsce do wypoczynku oraz zainstalowane tam stojaki na rowery umożliwiają dłuższy postój, oraz organizację pikniku podczas wycieczki.
Oddana do użytku zwiedzających w 2022 roku, stalowa konstrukcja o łącznej wysokości 33,8 m. Wieża posiada dwa tarasy widokowe na wysokościach 15,5 m oraz 23,7 m.
Na najwyższym tarasie widokowym dostępne są lunety, kamery panoramiczne oraz kamera do obserwacji widnokręgu, pozwalające zobaczyć panoramę Gór i Pogórza Izerskiego.
Najbliższy parking znajduje się przy ul. Strażackiej (powyżej dolnej stacji kolei gondolowej SKI & SUN). Trasę z parkingu do wieży należy pokonać pieszo.
Smrek - posiada dwa wierzchołki; jeden na wysokości 1123 m i drugi 1124 m n.p.m. - są to szczyty zachodniej granicy Wysokiego Grzbietu.
Nazwa Smrek wywodzi się z języka czeskiego i oznacza "świerk" Jest to nawiązanie do wysokiego świerku który rósł w miejscu wieży przez kilka stuleci.
Wieża widokowa, udostępniona zwiedzającym została wybudowana w latach 2001-2003 na miejscu swojej poprzedniczki- drewnianej konstrukcji wzniesionej w końcu XIX wieku. Jeśli pogoda pozwoli, z najwyższego tarasu można podziwiać panoramę Gór Izerskich, Gór Łużyckich , Karkonoszy, a także Pogórza Izerskiego.
Do wieży można dojść spacerem ze Stogu Izerskiego. Jest to dystans około 3 km.