Otul się leczniczym ciepłem w sercu Gór Izerskich!
Ciepło kojarzy się z relaksem i błogością. Może też nieść szereg korzyści zdrowotnych. Termoterapia lecznicza ma kilka odmian. Ciepłolecznictwo, czyli leczenie ciepłem o temperaturze powyżej 36°C i zimnolecznictwo, w którym stosuje się leczenie zimnem, czyli zabiegi z zastosowaniem temperatury poniżej 36°C. Istnieje też krioterapia, która polega na zastosowaniu temperatury poniżej 0°C.
Zabiegi termoterapeutyczne:
Termoterapia jest rodzajem fizykoterapii, który wykorzystuje energię cieplną do celów leczniczych.
W naszym obiekcie oferujemy różnorodne terapie lecznicze, które oparte są na oddziaływaniu temperatury na objęte chorobą tkanki.
Okłady parafinowe stosowane są w celu miejscowego, intensywnego przegrzania okolicy poddawanej zabiegowi. Okłady parafinowe wykazują dużą skuteczność w terapii przewlekłych chorób reumatoidalnych i neurologicznych, w których przynoszą szybką ulgę pacjentom. Wykorzystuje się w nich wszechstronne działanie parafiny. Jej silne właściwości prozdrowotne wraz z terapeutycznym działaniem ciepła wpływają korzystnie na stan zdrowia pacjentów oraz pomagają im się zrelaksować. Oprócz wsparcia innych metod leczenia chorób tkanki łącznej, okłady parafinowe stosuje się także jako element terapii zaburzeń przemiany materii.
TermoPack to zabieg przegrzewający, który powoduje lokalne intensywne przekrwienie. Pacjenci poddawani są kuracji z okładami cieplnymi. Może to być element terapii przed ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi lub sposób przywracania sprawności po doznanych kontuzjach części układu ruchu. TermoPack zwiększa przepływ krwi, przez co tkanki są lepiej odżywione i dotlenione. Kuracja ciepłem przy użyciu punktowego rozgrzania i przekrwienia wspomaga usuwanie złogów i toksyn z organizmu. Efektem zabiegów są elastyczne i bardziej rozciągliwe mięśnie o zmniejszonej wrażliwości na ból.
Sollux to zabieg z pogranicza światłolecznictwa i ciepłolecznictwa. Wykonywany jest z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego (IR). Światło emitowane jest przez specjalną lampę Sollux. Terapia ma na celu nagrzewanie tkanek i wpływa na ich przekrwienie, co z kolei uruchamia procesy lecznicze. Sollux korzystnie wpływa na organizm, łagodząc dolegliwości bólowe i stany zapalne. Pomaga w szybszym gojeniu się ran.
Stosowana jest głównie do kriostymulacji. Pomaga w zmniejszeniu odczuwanego bólu, łagodzi procesy zapalne, zmniejsza obrzęki, zwiększa zakresy ruchu w stawie, zwiększa siłę mięśniową. Pacjenci poddani zabiegowi krioterapii zgodnie twierdzą, że dzięki terapii czas rekonwalescencji i powrót do sprawności stawu znacznie się skraca.
Zabieg polega na ochładzaniu chorego miejsca dwutlenkiem węgla. Temperatura gazu ma od minus 70 do minus 80ºC. Celem terapii zimnem jest wywołanie i wykorzystanie naturalnych, fizjologicznych reakcji organizmu na zimno. Czas trwania zabiegu wynosi od 1 do 3 minut. Liczbę zabiegów w kuracji ustala lekarz po zapoznaniu się z dotychczasową historią choroby pacjenta.
Krioterapia miejscowa może być wykorzystywana w leczeniu bólu występującego w przebiegu chorób reumatoidalnych lub w schorzeniach dermatologicznych. Polega ona na ekspozycji wybranej powierzchni ciała na nawiewanie par azotu (–176ºC), dwutlenku węgla (–70ºC) lub oziębionego powietrza (–25ºC) przez czas około 3 minut.